Książka jaka jest, każdy widzi. A na pewno powinien zobaczyć. W czasach, gdy zainteresowanie czytelnictwem stale maleje, a nakłady drukowanych publikacji nieustannie są zmniejszane, zarówno wydawnictwa, jak i sami autorzy, powinni szukać sposobu na to, aby wydawane przez nich książki mówiły same za siebie i przyciągały potencjalnych czytelników, wyróżniając się wśród innych pozycji stojących na tych samych półkach i regałach sklepowych.
W roku 2023 w szeroko rozumianej branży poligraficznej – w wydawnictwach, drukarniach i wśród dostawców usług drukarskich – zaobserwowano wzrost nakładów finansowych na inwestycje związane z nowoczesnym drukiem cyfrowym, który pozwala dynamicznie reagować na oczekiwaną przez odbiorców personalizację – ale nie tylko. Dzięki niemu wydawnictwa zyskały zdolność szybkiego reagowania na zmieniające się preferencje czytelników – dynamicznie zmieniający się rynek wymaga zaawansowanych technologicznie rozwiązań, które będą potrafiły sprostać płynącym z niego oczekiwaniom.
Podczas obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przedstawiciele branży, zarówno wydawnictw, jak i dystrybutorów, sprzedawców książek oraz pracowników bibliotek, jednogłośnie podkreślali, że współcześni czytelnicy oczekują publikacji, które będą oddziaływać na ich wszystkie zmysły. Odpowiedzią na zapotrzebowanie płynące z rynku jest uszlachetnianie druku.
Branża poligraficzna wykorzystuje szeroką gamę zróżnicowanych technik uszlachetniania druku, które w procesie produkcyjnym dopasowywane są do wymagań konkretnego projektu.Aby nadać drukowi różnego rodzaju strukturę, wykorzystuje się metodę kalandrowania – wyciskania danej struktury na zadanej powierzchni. Dzięki metodzie tłoczenia – odbicia danego wzoru – można uzyskać podobny efekt – a mianowicie trójwymiarowość. Foliowanie, czyli pokrywanie zadrukowanych arkuszy specjalnym laminatem, umożliwia, w zależności od właściwego doboru materiału, uzyskanie m.in. matowego, błyszczącego czy satynowego wykończenia. Lakierowanie UV, również wybiórcze, polegające na nakładaniu na zadrukowaną powierzchnię warstwy lakieru, zabezpiecza druk przed działaniem czynników zewnętrznych, m.in. słońca czy wilgoci oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi. Można również dzięki niemu uzyskać ciekawe efekty wizualne. Termodruk, czyli hot-stamping, wykorzystuje szeroką gamę specjalistycznych folii, które, pod wpływem wysokiej temperatury i wypukłych matryc wykonanych z materiałów przewodzących ciepło, nanoszone są na zadrukowane podłoża w celu uzyskania ciekawego wykończenia, m.in. metalicznego czy perłowego. Zupełnie nowe możliwości uszlachetniania druku można również uzyskać, wykorzystując w druku farby specjalne.
Wspomniane metody uszlachetniania znajdują zastosowanie szczególnie w produkcji książek dla najmłodszych czytelników, którzy mogą zapewnić książce drukowanej pewną i stabilną przyszłość, ponieważ, idąc za słowami znanego przysłowia, czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Kształtowanie dobrych nawyków czytelniczych u najmłodszych wywiera realny wpływ na ich zainteresowanie szeroko rozumianą literaturą w przyszłości.
Fot. Book Stock photos by Vecteezy
Autorka

Justyna Sarna – tłumaczka, redaktorka i autorka tekstów. Członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury.