Jeśli jesteś w trakcie pisania jakiegoś tekstu (artykuł na blog, e-book, książka itd.), to już najwyższy czas, by znaleźć osobę, która wesprze Cię w jego doszlifowaniu i zadba o poprawność językową. Tak, nie czekaj na postawienie ostatniej kropki – zapewnij sobie komfort już podczas pisania, podejmując współpracę z redaktorem, z którym Ci będzie po słownej drodze.
Pierwszym czytaniem tekstu po autorze zajmuje się właśnie redaktor, który na świeżo patrzy na Twój tekst, usuwa błędy składniowe, stylistyczne, ortograficzne i interpunkcyjne, dostarczając Twoim odbiorcom pozycję, w której Twoje myśli są zgodne ze słowami i zasadami, jakie nimi rządzą.
Dlaczego już
Praca nad redakcją to czasochłonny proces. Usunięcie błędów ortograficznych i poprawienie przecinków – z czym często się ten etap kojarzy – to niewielka część tego, co robi osoba redagująca tekst. Rzadko się udaje, że redaktorzy mają czas w momencie, kiedy Ty akurat szukasz profesjonalisty. Znalezienie redaktora szybciej, zapewni Ci spokój na dalszym etapie pisania.
Jak znaleźć redaktora
Redaktorzy ogłaszają się m.in. na grupach branżowych w mediach społecznościowych. Możesz tam opublikować post, że szukasz osoby, która wesprze Cię na tym etapie i poprosić o kontakt. Możesz też zapytać osoby, które przeszły już proces wydawniczy i mogą Ci kogoś polecić.
Każdy sposób jest dobry – wybierz ten, który Ci najbardziej odpowiada. W trakcie poszukiwań przeznacz chwilę na przygotowanie zapytania, dzięki któremu ustalisz wszystkie ważne dla Ciebie szczegóły, a przede wszystkim dowiesz się, na jaką pomoc możesz liczyć i ile musisz zainwestować, by Twój tekst był maksymalnie poprawny.
Co zawrzeć w zapytaniu
Kiedy masz potencjalną osobę lub grupę osób do współpracy, przygotuj wiadomość, w której zawrzesz wszystkie niezbędne informacje.
Pamiętaj o tym, by redaktor poznał:
- objętość tekstu (istniejącego lub docelowego), czyli liczbę znaków ze spacjami
Na stronie A4 zmieści się 3000 znaków, ale i 13 000 znaków, co oznacza, że redaktor przeczyta tekst w pół godziny, albo zajmie mu to cały dzień.
Chcesz precyzyjnej odpowiedzi, zapytaj precyzyjnie.
Liczbę znaków ze spacjami znajdziesz w Wordzie w zakładce Recenzja → Statystyka wyrazów. Pamiętaj, że redaktor „czyta” też spacje, więc podaj właśnie tę liczbę.
- tematykę tekstu
Nie każdy redaktor zajmie się pracą naukową, czy książką z gatunku young adult. Już na tym etapie może się okazać, że grupa potencjalnych osób do współpracy się zmniejszy.
Jeśli tekst jest poza specjalizacją redaktora, to nie tylko dostaniesz taką informację od niego, ale także możesz liczyć na przekierowanie Twojego zapytania do innej osoby w branży, jeśli tylko się na to zgadzasz.
- termin realizacji
Jeśli potrzebujesz redakcji krótkiego artykułu w ciągu np. 7 dni i napiszesz o tym, zazwyczaj znajdziesz osobę, która się tym zajmie, od ręki. Jeśli masz dłuższy tekst o objętości kilku arkuszy, to nie licz na realizację w ciągu np. dwóch tygodni, bo mało który redaktor ma wolny czas właśnie teraz.
Jeśli chcesz dostać gotowy tekst wcześniej, poszukaj osoby do współpracy jeszcze w trakcie jego pisania i zarezerwuj termin, wskazując, że docelowy tekst może wynieść np. max. 30 000 znaków.
Doprecyzowanie tego punktu jest istotne, jeśli piszesz książkę i np. masz wolny termin u składacza, który będzie przygotowywał Twój tekst do druku, i chcesz, by ewentualny proces wydawniczy przebiegał bez zakłóceń. Podobnie w przypadku, jeśli masz artykuł czy pracę naukową do oddania we wskazanym przez kogoś terminie.
Napisz, na jakim terminie Ci zależy, tak by redaktor mógł się odnieść do Twoich oczekiwań.
- próbkę tekstu
Jeśli pracujesz nad dłuższym tekstem, prześlij w zapytaniu 3–5 stron. Pozwoli to redaktorowi ocenić, ile pracy go czeka, a Tobie da możliwość zobaczenia, jak pracuje, czy stopień i styl ingerencji w Twój tekst Ci odpowiada.
Im więcej informacji otrzyma redaktor, tym precyzyjniej Ci odpowie, a na tym Ci zapewne zależy.
- inne ważne informacje
Jeśli potrzebujesz dalszego wsparcia w pracy nad tekstem lub poszukujesz osób, które zajmą się jego składem, drukiem itd., zapytaj. Dzisiaj wielu redaktorów współpracuje ze sprawdzonymi osobami w branży i możesz liczyć na polecenie dobrego specjalisty – w ten sposób zaoszczędzisz czas na jego poszukiwania.
Wskaż w zapytaniu oczekiwany sposób rozliczenia (faktura VAT, faktura zwolniona z VAT itd.) i doprecyzuj Twoje wymogi formalne, jeśli np. chcesz otrzymać wzór umowy od redaktora – pozwoli to uniknąć zaskoczenia dla obydwu stron.
Co teraz
Jeśli przekażesz w swoim zapytaniu kompletny zestaw informacji o Twoim tekście i Twoich oczekiwaniach, możesz liczyć na odpowiedź zawierającą warunki cenowe i terminowe, które pozwolą Ci podjąć decyzję o ewentualnym rozpoczęciu pracy. Jeśli cokolwiek będzie budzić Twoje wątpliwości, pytaj od razu, bo wzajemne zrozumienie to gwarancja sukcesu w Waszej współpracy.
Powodzenia w poszukiwaniach!
Autorka
Barbara Wrona

Nazywam się Barbara Wrona i pomagam zaistnieć tekstom na nowo. Specjalizuję się głównie w redakcji i korekcie beletrystyki oraz e-booków marketingowych i rozwojowych. Mam w swoim portfolio także książki dla dzieci i teksty z zakresu psychologii, ekonomii i politologii. Dzięki wszechstronnej wiedzy odnajduję się w różnych dziedzinach. Dbam o to, by teksty były poprawne, styl autora został zachowany, a słowa oddały jego myśli i pomysł na historię.
W sieci dzielę się wiedzą na temat pracy nad tekstami, pokazując ją w przyjazny i humorystyczny sposób.